arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘internet’

2010′da en iyi yatırım internet girişimcileri!

Pazar, 10 Oca 2010 Fatih Murat Eyioğlu yorum yok

etohum, 2010’da yatırım yapılacak yeni internet girişimcilerini 30 Ocak toplantısında açıklıyor! etohum’un destekleyeceği adaylar şubat ayında 4 günlük etohum Girişimcilik Kampı’na katılacak. 

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturan etohum, 2010 yılında yatırım yapılacak 15 yeni internet girişimcisini açıklıyor. 30 Ocak 2010 Cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampusu Fazıl Say Salonu’nda düzenleyeceği hafta sonu toplantısında etohum, 2009 yılında aldığı 1000’in üzerinde başvuru arasından destek vereceği 15 tanesini duyuruyor. devamını oku…

Değişen Pazarlama Anlayışı

Cuma, 11 Eyl 2009 Fatih Murat Eyioğlu yorum yok

email pazarlama - mail marketingYaşadığımız zaman dilimine kadar bir çok sektörde ve birçok kurumda stratejik atılımlar, kurumsal pazarlama teknikleri sürekli olarak planlandı. Bu süreçte başarılı veya başarısız olundu, raporlandı ve nedenleri arandı. Kendilerini yenilen ve yeni teknolojilere entegre eden firmalar yeni pazarlama modelleriyle karşılaştılar. Özellikle artık bir markanın var olması için iletişim kanallarında internet’te mutlaka yer alınmasının gerekli olduğunu net şekilde ortaya konuldu. Birde asıl sorun şu ki internette ne şekilde varlığını sürdürmeli markalar? devamını oku…

İnternet ve İnternet Reklamcılığı

Cuma, 24 Tem 2009 Fatih Murat Eyioğlu yorum yok

İnternet reklamcılığı nedir ne değildir diye uzun uzun laflar etmeyeceğim merak etmeyin :) . Velakin zaman değişti ve artık değişen bir medya var. Reklam ajansları veya reklam verenler yani firmalar artık internet kavramının ve bunun hızlı gelişimin farkındalar mı acaba?

Bu sorunun cevaplanması görebildiğim kadarıyla biraz zor. Gelişen teknoloji ile birlikte ve artan bağlantı hızlarıyla kullanıcılara görsel uygulamaları, reklam videolarının sunulması şansı doğdu. Artık firmalar yeni ürün duyurularını hızlı bir şekilde sunabiliyorlar. Bu duyurular kişisel bloglar ve forumlar diye aktarabileceğimiz internet sayfalarında hızla yayılmakta ve firma asıl amacına ulaşabilmekte. Tabi ki bu koşul firmaların artık internetin yepyeni bir reklam  mecrası olduğunu kabul etmesiyle başlıyor. Bu konuda ajanslar ve bizler bunları anlatmakta zorluk çeksekte.

Reklamcılığın yada reklamcılık denilen olgunun arkasında yatan nedir diye düşündüğünüzde, yeni şeyler ortaya koymak, aslında tüm insanların hergün dile getirdiği sözlerin ve sözcüklerin aralardan seçilip kalınlaştırılmış harfler veya hareketlerle sunulması. Vay be adamlar yapmışlar sözcükleri hep kulaklarımızda çınlamıştır. Reklamcılık bu bence tabiki. İnternet reklamcılığında ise her türlü kavramı içine alan oluşum var. Görsel öğeler, sorular, marka bilincinin ve sosyal sorumluluğunda aktarılması hızlı ve başarılı bir şekilde yapılabilmekte. Umarım şirketler bunun kısa zamanda farkına varırlar.

devamını oku…

Bilgi bankası, Bilgi çöplüğü, Big Brother… Google?

Cuma, 24 Tem 2009 Fatih Murat Eyioğlu yorum yok

İnternet, bilgi ağlarının ya da verilerin bir platformda toplanması olarak nitelendirebiliriz belki en kısa yoldan. Gelişim ve dünyanın takibi konusunda bizlere en büyük destek olan mecra.

 Hatta parmaklarının ve klavyenin diğer tarafındaki sayısal dünya. Aslında bu patlama 1999 yılında .dot diye nitelendirilen bir furya ile tüm dünya da birden bire var olmaya başladı. Herkesin bir web sitesi olması düşüncesi o kadar yaygınlaştıki ücretsiz bu tip hizmetleri veren siteler artık nerdeyse sistemleri tartmayacak pozisyonlara gelmişti. Hatırlayabildiğim kadarıyla o dönem firmaismi.8m.com gibi site isimlerini heryerde görmeye başlamıştık. Türkiye için özellikle bir atılımdı bu belki de. O günlerin ardından herşey değişti.

 Bu bilgi akışının yönü son dönemlerde özellikle bilgiye ulaşmak alanında kullanılmaya başlandı ve “Bilgi Toplumu” halini almaya başladık. Wikipedia gibi oluşumlarla birlikte insanlar çok özel konular hakkında yorumları ve konular hakkında gelişmeleri aktarmaya başladı. Özellikle 2005-2006 yılından itibaren bir trend halini alan “Blog”’lar internet dünyasını sarstı adeta. Bu sarsıntıdan bizlerde etkinlendik tabii ki Bizde kendimize bir blog düzenledik. Mesela Google’da blog yazdığınızda karşınıza gelen sonuç sayısı 1.200.000.000 inanılmaz bir rakam gibi geliyor bana. Bu kadar sayfa içerisinde sunulan bir bilgi yi düşündüğünüzde ise daha da inanılmaz rakamlar haline geliyor. Geçenlerde okuduğum bir makalede şöyle birşey dile getiriliyordu.

devamını oku…

Categories: Makale Tags: , ,

VDSL2 Geldi, Geliyor derken…

Çarşamba, 11 Şub 2009 Fatih Murat Eyioğlu yorum yok

VDSL2 geldi, gelecek derken şimdilerde duyuruları TTnet tarafından yapılmaya başlandı. Mevcut abonelerede hizmetin sunulması için çalışmaların başlatıldığı aktarılmakta. VDSL2 ile ilgili kampanyasına ait paket fiyatlarına ulaşmak için bu adresi kullanabilirsiniz. http://www.ttnet.com.tr/web/123-926-1-1/tr/evde_ttnet/ucretler/ttnet_vdsl2_paket_ucretleri_

Bu gelişmenin yasaklanan internet bağlantılarımızın kısa zamanda çözümlemesini sağlayacağını umuyorum.

Categories: Kampanya Tags: , ,

İnternet’te İletişim ve Buna Bakış(lar)

Pazartesi, 07 Ağu 2006 Fatih Murat Eyioğlu yorum yok

İnternet, birbirine bağlanmış milyonlarca bilgisayardan oluşan dünyanın en hızlı bilgi ağı. Ya da ben öyle biliyorum. Yanlışsa bu konuda bana yorumlarınızla yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bu ağı kullanırken her türlü iletişim platformunu kullanıyoruz ya da kullanmaya çalışıyoruz. Forumlar, Gtalk, MSN, Yahoo, ICQ ve bilumum türevleri. Hepsi kullanım amacına göre hizmet farklılıkları gösteren araçlar. Sonuçta hepsinin ortak noktası bilgiye en hızlı ulaşmak. Komunite ağının gelişmesi ve ortaya çıkan fikirlerin sunulması.
Komik ama dramatik durumlarda maalesef yok değil. Şirketlerde altını burada kalın bir çizgi ile belirtmek istiyorum. İnternet uygulamaları ve modelleriyle ilgilenen şirketlerin bu türevleri kullanılmasına baktığı tuhaf davranış şekli. Yasaklama!… bu sözü duyduğumda gülerek karşıladım. Çünkü ben internetle ilgilenen bir kullanıcıyım kendi çapımda. İnternet’in doğasına aykırı olan uygulamalarla karşı karşıya kalmak işi daha da dramatize ediyor gibi geliyor bana. Acaba yakında Forumlara da girmek yasaklanır mı?
Acaba hangi gözlüklerle bakıyor(uz).

Categories: internet Tags: , , ,

gonullucevirmenler.org

Çarşamba, 26 Tem 2006 Fatih Murat Eyioğlu yorum yok

Sitenin adından da anlaşılacağı üzere site kullanıcıların gönüllü olarak yapacağı katkılar ile ortaya konulmaya çalışılan bir proke. Bu konuyla ilgili sözleri kendi sözleri ile aktarmak istiyorum. Umarım bu tür projeler desteklenir. Bizim de bu satılarda yer vererek bir katkımız oluyorsa ne mutlu bana.

http://www.gonullucevirmenler.org

Gönüllü çevirmenler topluluğunun yazışmalık ortamına(forum) kişiler çevrilmesini istediği siteyi bildirirler. Sitenin topluluğun amaçlarına uygunluğu denetlendikten sonra uygun görülürse çeviri için çalışmalara başlanır. Ve daha sonra sitenin çevirisinin bitirilmesi için hedef süre belirlenir. Bu hedef süre doğrultusunda her gönüllü çeviri çalışmalarına başlar. Site çevirisi tamamlandıktan sonra oluşturulan küçük bir denetleme topluluğu tarafından yazılar Türkçe kurallarına uygunluk ve yabancı kelime kullanımı açısından denetlenir. Hatalar düzeltildikten sonra kullanıma sunulur.

Gönüllü Çevirmenler Topluluğuna Kimler Katılabilir?

Gönüllü çevirmenler topluluğuna katılmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Katılmak isteyen kişilerden istenen çeviri yapmak için yeterli düzeyde yabancı dil bilgisine (özellikle İngilizce) sahip olması ve çeviri işine zaman ayırabilmesi beklenmektedir.

Yabancı Dil Bilgisi Olmayanlar Topluluğa Katılabilir mi?

Evet yabancı dil bilgisi olmayan kişiler de topluluğa katılabilirler. Bu kişiler çevirilen sitelerin Türkçe’ye uygunluğunu ve yabancı kelime kullanımını denetleyerek katkı sağlayabilirler.

Categories: internet Tags: ,
SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline